Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 NOR   Mol, A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 3800 6900 0 0
2 RUS   Stoyanovskiy/Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov 2960 5870 0 0
3 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 2960 5136 0 0
4 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2920 5980 0 0
5 QAT   Cherif/AHMED Cherif Younousse Ahmed Tijan 2680 6600 0 0
6 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 2680 4060 0 0
7 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 2540 5840 0 0
8 USA   Gibb/Crabb Ta. Jacob Gibb Taylor Crabb 2440 3840 0 0
9 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 2440 2680 0 0
10 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2400 3920 0 0
11 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2360 4920 0 0
12 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2280 5616 0 0
13 GER   Thole, J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 2240 4289 0 0
14 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 2200 4298 0 0
15 CHI   Grimalt M./Grimalt E. Marco Grimalt Esteban Grimalt 2160 5840 0 0
16 BRA   Pedro Solberg/Vitor Felipe Pedro Solberg Vitor Gonçalves Felipe 2120 4560 0 0
17 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2120 4240 0 0
18 BRA   Evandro/Bruno Schmidt Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Bruno Oscar Schmidt 2100 4600 0 0
19 BRA   Alison/Álvaro Filho Alison Cerutti Álvaro Morais Filho 2020 3770 0 0
20 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 1980 3780 0 0
21 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1880 3260 0 0
22 BRA   Andre/George Andre Loyola Stein Geroge Souto Maior Wanderley 1870 3660 0 0
23 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 1840 3894 0 0
24 USA   Bourne/Crabb Tr. Tri Bourne Trevor Crabb 1815 2375 0 0
25 RUS   Liamin/Myskiv Nikita Liamin Taras Myskiv 1770 3120 0 0
26 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 1760 4158 0 0
27 AUT   Seidl Rob./Waller Robin Seidl Philipp Waller 1720 3805 0 0
28 RUS   Hudyakov/Velichko Maksim Hudyakov Igor Velichko 1690 3018 0 0
29 GER   Bergmann/Harms, Y. WC Philipp Arne Bergmann Yannick Harms 1660 3844 0 0
30 USA   Allen/Slick William Allen Stafford Slick 1650 2680 0 0
31 CAN   Saxton/O'Gorman Ben Saxton Grant O'Gorman 1600 3880 0 0
32 GER   Walkenhorst/Winter WC Alexander Walkenhorst Sven Winter 1360 1851 0 0
33 MEX   Ontiveros/Virgen Lombardo Ontiveros Juan Virgen 1360 1800 0 0
34 CUB   Gonzalez/Reyes Sergio Reynaldo Gonzalez Bayard Luis Enrique Reyes Rodriguez 1230 1700 0 0
35 VEN   Tigrito/Charly Jose Gregorio Gomez Carlos Rangel 1140 2370 0 0
36 ITA   Ranghieri/Caminati WC Alex Ranghieri Marco Caminati 1130 2310 0 0
37 GER   Ehlers/Flüggen HT Nils Ehlers Lars Flüggen 1120 1957 0 0
38 AUS   Durant/Schumann Cole Durant Damien Schumann 1100 2932 0 0
39 ARG   Azaad/Capogrosso Julian Amado Azaad Nicolás Capogrosso 1040 2420 0 0
40 IRI   Salemi B. /A.Vakili Bahman Salemiinjehboroun Arash Vakili 1040 1780 0 0
41 JPN   Gottsu/Ageba Yusuke Ishijima Yuya Ageba 825 1762 0 0
42 URU   Vieyto/Cairus Mauricio Sebastian Vieyto Acosta Marco Cairus Lucarelli 700 1118 0 0
43 QAT   Tamer/Mahmoud Tamer Abdelrasoul Assam Ahmed Mahmoud 680 770 0 0
44 CHI   Zavala/Lammel Ignacio Alejandro Zavala Vuletich Gaspar Lammel Romo 480 751 0 0
45 MAR   Abicha/Elgraoui Mohamed Abicha Zouheir Elgraoui 200 200 0 0
46 RWA   Kavalo/Ntagengwa Patrick Kavalo Olivier Ntagengwa 180 180 0 0
47 MOZ   Soares/Nguvo Delcio Soares aldevino Nguvo 160 160 0 0
48 SLE   Kamara/Bangura John Kamara Ishmail Bangura 70 70 0 0