Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 CZE   Hermannova/Slukova Barbora Hermannová Marketa Slukova 3440 5480 0 0
2 CAN   Pavan/Melissa Sarah Pavan Melissa Humana-Paredes 2960 5400 0 0
3 BRA   Agatha/Duda Agatha Bednarczuk Eduarda Santos Lisboa 2920 4600 0 0
4 BRA   Ana Patrícia/Rebecca Ana Patricia Silva Ramos Rebecca Cavalcanti Barbosa Silva 2920 4400 0 0
5 CAN   Bansley/Brandie Heather Bansley Brandie Wilkerson 2900 6380 0 0
6 USA   Klineman/Ross Alexandra Klineman April Ross 2840 4360 0 0
7 BRA   Maria Antonelli/Carol Maria Antonelli Carolina Solberg Salgado 2800 5040 0 0
8 USA   Hughes/Summer Sara Hughes Summer Ross 2760 5400 0 0
9 AUS   Clancy/Artacho Del Solar Taliqua Clancy Mariafe Artacho 2640 4820 0 0
10 NED   Keizer/Meppelink Sanne Keizer Madelein Meppelink 2520 4456 0 0
11 GER   Ittlinger/Laboureur Sandra Ittlinger Chantal Laboureur 2440 4066 0 0
12 BRA   Barbara/Fernanda Barbara Seixas De Freitas Fernanda Alves 2440 3080 0 0
13 USA   Sponcil/Claes Sarah Sponcil Kelly Claes 2280 3460 0 0
14 GER   Borger/Sude Karla Borger Julia Sude 2220 4836 0 0
15 USA   Larsen/Stockman Kelley Larsen Emily Stockman 2100 5060 0 0
16 FIN   Lahti/Parkkinen Taru Lahti-Liukkonen Anniina Parkkinen 2060 3900 0 0
17 SUI   Betschart/Hüberli Nina Betschart Tanja Hüberli 2000 5106 0 0
18 RUS   Makroguzova/Kholomina Nadezda Makroguzova Svetlana Kholomina 2000 4360 0 0
19 SUI   Heidrich/Vergé-Dépré, A. Joana Heidrich Anouk Vergé-Dépré 2000 2724 0 0
20 GER   Bieneck/Schneider Victoria Bieneck Isabel Schneider 1960 4436 0 0
21 POL   Kociolek/Wojtasik Katarzyna Kociolek Kinga Wojtasik 1960 3900 0 0
22 USA   Sweat/Walsh Jennings WC Brooke Sweat Kerri Walsh Jennings 1900 3860 0 0
23 GER   Behrens/Tillmann Kim Behrens Cinja Tillmann 1870 3072 0 0
24 ESP   Liliana/Elsa Liliana Fernández Steiner Elsa Baquerizo McMillan 1860 3780 0 0
25 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 1720 4190 0 0
26 CHN   X. Y. Xia/Wang Xinyi Xia Fan Wang 1700 6150 0 0
27 NED   Stubbe, J./van Iersel Joy Stubbe Marleen Ramond-van Iersel 1680 3780 0 0
28 RUS   Ukolova/Birlova Evgenia Ukolova Ekaterina Birlova 1620 2780 0 0
29 CHN   Xue/Wang X. X. Chen Xue Xinxin Wang 1610 3485 0 0
30 LAT   Graudina/Kravcenoka Tina Graudina Anastasija Kravcenoka 1600 3814 0 0
31 JPN   Ishii/Murakami Miki Koshikawa Megumi Murakami 1560 4858 0 0
32 SVK   Strbova/Dubovcova Andrea Strbova Natalia Dubovcova 1560 3714 0 0
33 GER   Kozuch/Ludwig WC Margareta Kozuch Laura Ludwig 1543 2546 0 0
34 CAN   Megan/Nicole Megan McNamara Nicole McNamara 1280 1932 0 0
35 CHN   J. J. Zeng/M.M. Lin Jinjin Zeng MeiMei Lin 1180 2125 0 0
36 AUS   Laird/Palmer Nicole Laird Becchara Palmer 1155 1906 0 0
37 ARG   Gallay/Pereyra Ana Gallay Fernanda Pereyra 1040 2832 0 0
38 MEX   Revuelta/Orellana Martha Revuelta Zaira Orellana 1020 1130 0 0
39 GER   Körtzinger/Schneider WC Leonie Körtzinger Sarah Schneider 960 1307 0 0
40 COL   Yuli/Diana Yuli Ayala Diana Rios 900 1350 0 0
41 CUB   Leila/Maylen Leila Consuelo Martinez Ortega Mailen Deliz Tamayo 800 1020 0 0
42 URU   Fortunati/Rotti Fortunati Lia Maria Florencia Rotti Giordano 580 675 0 0
43 PAR   Michelle/Pati Michelle Sharon Valiente Amarilla Patricia Carolina Caballero Peña 574 738 0 0
44 NCA   Mendoza/Lolette Mendoza Reyes Swan Valeria Lolette Eleonor Rodríguez Saunders 420 465 0 0
45 NGR   Nnoruga/Franco Tochukwu Nnoruga Francisca Ikhiede 140 140 0 0
46 EGY   Randa/Doaa Randa Radwan Doaa Elghobashy 100 100 0 0
47 MRI   Maita/Letendrie Maita Cousin Letendrie Marie Nathalie Jacqueline 90 90 0 0
48 RWA   Nzayisenga/Judith Charlotte Nzayisenga Hakizimana Judith 80 80 0 0